Brak produktów
Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy! W dzisiejszych czasach postać Baby Jagi kojarzymy z ludowych opowieści oraz baśni, ale czy słusznie? Baba Jaga, Jędza, Starucha – początków jej historii należy doszukiwać się jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Słowiańska Starucha nie jest odosobniona, bliźniaczą postać możemy znaleźć również w mitologiach innych...
Jedną z najbardziej znanych broni, którymi posługiwali się bogowie nordyccy z pewnością jest Mjölnir, czyli „ten, który miażdży”. Jest atrybutem boga piorunów Thora, jest symbolem jego siły i potęgi. Młot Thora niósł śmierć jego przeciwnikom, rozłupywał czaszki Olbrzymom, raz rzucony zawsze wracał do rąk Thora.
Gromowładny Perun jest jednym z czołowych bóstw w słowiańskim panteonie. Sprawuje on władzę nad prawem, do niego modły wznosili wojownicy, którzy oddawali się jego opiece idąc w bój. Nasz wzór ukazuje Peruna z dębem - jego personifikacją i najważniejszym słowiańskim drzewem.
Dziki Gon, można spotkać się również z określeniem dzikiego polowania lub dzikiego łowu. Wzór Król – Dziki Gon jest naszą wizją trupiego orszaku, przedstawia on króla, który został wciągnięty przez pędzący orszak zjaw. Mit ten opowiada o trupim orszaku pełnym zbrojnych i myśliwych, którym towarzyszyły gończe psy. Zwiastowali oni katastrofę, plagę lub wojnę.
W słowiańskich wierzeniach Leszy był demonem lasu, władcą wszystkich zwierząt w nim żyjących. Dziad leśny, Boruta, Laskowiec – to tylko niektóre z jego imion. Istnieje wiele przekonań w jakiej formie ukazywał się Borowy, czasami było to pod postacią człowieka o białej twarzy, puchacza, wilka, a czasem samego wichru.
Mokosz – Matka Ziemia, bogini urodzaju i płodności. Mokosz bardzo często zestawiana jest z tkactwem oraz przędzeniem, związana była z pewnością z przestrzenią prac bardziej kobiecych, opiekuje się ziemią, kobietami, deszczem, wodą, a także sferą seksualną kobiet, jest symbolem płodności i miłości cielesnej.
Rusałka - jest to istota złowroga i niebezpieczna, a zarazem – tragiczna. I może moglibyśmy jej współczuć, gdyby za swój los nie mściła się okrutnie...
Spartanie byli nieustraszonymi wojownikami, którzy nie czuli trwogi przed nadciągającym wrogiem.Najbardziej znaną bitwą była z pewnością bitwa pod Termopilami, w której to Spartanie stoczyli nierówną walkę z przeważającymi siłami wroga. Nie poddali się, nie uciekli, nie pochylili czoła najeźdźcy - walczyli do ostatniej kropli krwi zabierając do grobu...
Swaróg to słowiański bóg Słońca i ognia niebiańskiego, a także niebiański kowal, twórca ciał niebieskich. Ogień odgrywał najważniejszą rolę w życiu Słowian, a bóstwo reprezentujące jego potęgę czczone było na wschodniej i zachodniej słowiańszczyźnie.Jego ogień związany jest z honorem, wolnością, wiarą, sprawiedliwością.
Kołowrót jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych słowiańskich symboli.
Znakiem Welesa jest rogaty trójkąt, odnoszący się do jednej ze sfer tego bóstwa.
Męstwo, odwaga, honor i miłość do ojczyzny – to cechy, którymi powinien odznaczać się każdy, kto gotowy jest ponieść śmierć za swój lud. Wojownicy, którzy oddali swe życie w walce, zaopatrzeni w symbol splecionych trójkątów, demonstrowali nie tylko wiarę w szlachetne wartości, ale także nadzieję, że po śmierci zasilą szeregi „Einherjar” – wojowników...
Podziemny bóg magii, przysiąg, sztuki, rzemiosła, kupców, a przede wszystkim bogactwa. W tym ostatnim wymiarze przypisuje się Welesowi opiekę nad bydłem, gdyż jego posiadanie było ówcześnie miernikiem dobrobytu.
Wizja świata po wybuchu wojny jądrowej wcale nie jest tak odległa! Wystarczy tylko iskra, aby świat który znamy przestał istnieć. Ziemia stanie się wówczas niegościnnym pustkowiem, gdzie resztka ludzkości egzystować będzie w oparciu o pozostałości zniszczonej cywilizacji, starając się za wszelką cenę przetrwać i przystosować do niesprzyjających warunków.