Mjölnir – potężny młot Thora

Skąd wzięła się nazwa Mjölnir?

Zastanawialiście się kiedyś, co oznacza słowo Mjölnir? W wolnym tłumaczeniu to ten, który miażdży, nazwa młota pochodzi od “mölva”, czasownika miażdżyć. Również polski odpowiednik słowa “młot” oraz “młócić” należy do tej samej rodziny wyrazów.

Inna teoria łączy nazwę broni Thora z rosyjskim молния (mołnija) i walijskim “mellt”, oznaczającym błyskawicę. Podejście to wydaje się być dość oczywiste, bo co innego mogło by być bronią boga burzy, jeśli nie „błyskawica”?

Idąc za współczesnym językiem norweskim, nazwa Mjölnir pochodzić może od rzeczownika Mjøl, który oznacza „proszek’ lub „mąkę”, „Mjølner zatem może być odczytany jako „mielący na pył”.

Mjölnir zapisany runami

Mjölnir – młot Thor’a

 

Jak Mjölnir trafił w ręce Thora?

Pewnego razu Loki wpadł na przebiegły plan i wyzwał dwa karły Brokkra i Sindrima do stworzenia wspaniałych broni, twierdził bowiem, że nie są wstanie zrobić tak pięknych rzeczy jak synowe Ivaldiego. Karły przyjęły wyzwanie a na szali Loki postawił swoją głowę. Bracia wrzucają świńską skórę do kuźni i tworzą cudownego dzika dla Freja – Gullinburstiego. Podczas wykuwania Loki starał się przeszkadzać jak mógł, zmienił się w muchę i kąsał krasnali aby przestali dmuchać w piec. Po wspaniałym dziku wrzucili złoto do pieca i wykuli pierścień dla Odyna – “Draupnir”. Podczas wykuwania młota Loki ugryzł Sindrima tak mocno, że na chwilę przestał dmuchać do pieca, z tego powodu został wykuty młot z krótką rączką, a nie potężny i dwuręczny. Nie wpłynęło to jednak na potęgę tej śmiercionośnej broni, była ciężka a każdej jej uderzenie wyzwalało pioruny.

Zawieszka w kształcie młota Thor'a

Srebrna zawieszka w kształcie Mjölnira (dł. 4.6 cm) znaleziona na Olandii w Szwecji, obecnie przechowywana w Szwedzkim Muzeum Historycznym w Sztokholmie.

 

Thor w swoim władaniu posiadał trzy cenne rzeczy, których zazdrościli mu wszyscy, nie tylko bogowie. Jednym z nich był  magiczny pas podwajający jego moc, żelazne rękawice oraz młot, którym mógł uderzać tak mocno jak chciał, a  raz rzucony zawsze wracał do jego rąk. Jedyną skazą tej śmiercionośnej broni by jej mały trzonek, ale z powodzeniem mogła zostać schowana do kieszeni. Mjölnir był młotem przed którym drżeli wszyscy, rozłupywała czaszki olbrzymów jak łupki orzecha, miała tak niewyobrażalną moc, że mogła przenosić góry.

 

 

Młot Thor'a

Trzeci dar – olbrzymi młot, Elmer Boyd Smith

 

Dał młot Thorowi i rzekł do niego, że może uderzyć tak mocno, jak tego pragnie, a młot nigdy nie zawiedzie – nieważne co będzie przed nim. Jeśli rzuci go w wybrany cel, młot nigdy nie chybi i nigdy nie poleci tak daleko, aby nie wrócił do jego ręki. Jeśli będzie chciał, schowa młot do swojej kieszenie” – Edda Poetycka

Thor i jego skradziona broń

Pewnego razu, Thor po obudzeniu zauważył zniknięcie swojego młota. Węsząc intrygę Loki zaoferował swoją pomoc i wyruszy do krainy olbrzymów gdzie dowiedział się, że to olbrzym Thrym skradł młot i ukrył 8 mil pod ziemią. Olbrzym chciał oddać młot pod jednym warunkiem, że poślubi Freję – najpiękniejszą z bogiń, Freja nie chciała o tym słyszeć ale zdawała sobie sprawę, że bez Thor’a i jego broni Asgardowi grozi zagłada. Bogowie długo radzili się co robić, aż strażnik mostu Heimdall wpadł na genialny pomysł przebrania Thora za boginię. Przebrany Thor wraz z Lokim udał się do krainy olbrzymów. Thrym niczego nie podejrzewając radował się na widok ukochanej, podczas uczty Thor wypił trzy beczki miodu, zjadł osiem łososi i całego wołu, czym spowodował podejrzliwość u Thryma.

Zgodnie z tradycją aby przypieczętować akt małżeństwa, ułożono Mjöllnir na łonie panny młodej, Thor chwycił za niego i pozabijał wszystkich weselników w raz z Thrymem.

 

Młot Thora

Tirvall – Mjölnir

 

Znajdziecie u nas koszulkę z motywem Mjölnira, potężnej broni Thora! Niech potęga młota towarzyszy Wam i dodaje sił!

One comment on “Mjölnir – potężny młot Thora”

  1. Tomk pisze:

    Super koszulka młot Thora,super jakość,błyskawiczna wysyłka…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *