Leszy – potwór czy bóstwo?

W słowiańskich wierzeniach Leszy był demonem lasu, władcą wszystkich zwierząt w nim żyjących. Dawniej spotykany na terenach Rusi, dziś – jak wiemy z podań tych, którzy spotkali go na swojej drodze – zamieszkuje regiony rozległej Słowiańszczyzny. Dziad leśny, Boruta, Laskowiec – to tylko niektóre z jego imion. Istnieje wiele przekonań w jakiej formie ukazywał się Borowy, czasami było to pod postacią człowieka o białej twarzy, puchacza, wilka, a czasem samego wichru. Leszy żyje wyłącznie w puszczach oraz lasach, w takich miejscach, do których bardzo rzadko zapuszczają się ludzie. Z reguły był neutralny w stosunku do ludzi, ale jeśli zachowywali się nieodpowiednio w jego królestwie, potrafił być bardzo przekonywujący aby ich wypędzić. Leszy nie tolerował wszystkich ludzi, nie pozostawał neutralny w stosunku do drwali oraz myśliwych, którzy zaburzali jego środowisko.

 

Borowił, pan i opiekun lasu

Leszy – duch lasu

Leszy dopasowywał swą wielkość w zależności od poszycia leśnego

Opiekun

 

Zachowanie

Leszy bywał również pomocny, chronił ludzi przed atakami dzikich zwierząt oraz pomagał i znaleźć drogę powrotną zbłąkanym w głębi lasu. Gdy ktoś nie zachowywał się odpowiednio, mógł zostać wysłany przez Leszego na manowce. Wierzono, że miejsce w którym pojawia się duch lasu jest miejscem świętym. Objęte było zakazem ścinania drzew, polowania, zbierania owoców, aby w żaden  sposób nie zakłócić spokoju Leszego.

 

Laskowiec - opiekował się puszczą

Borowy – panował nad wszystkim zwierzętami

 

Leszy potrafił wypędzić z lasu nieproszonych gości

Leszy nie zawsze pozostawał neutralny

Zmiennokształtność

Leszy nie miał większego problemu z przekształceniem swojej postaci, potrafił się przemienić w jednookiego cyklopa, starca z brodą czy zwierzę. W zależności od wysokości drzewostanu, tak Leszy potrafił dobrać swoją wielkość. Spacerujący ludzie nie wiedzieli, czy wyjący wiatr to zawodzenie Leszego, a może to sam Leszy przenika obok nich, dając im coś do zrozumienia? Ci, którzy szanowali las nie mieli czego się bać, biada tym, którzy krzywdzili niewinne zwierzęta i dewastowali przyrodę. Postać Leszego odwzorowana została między innymi w grze Wiedźmin, wg. tej koncepcji Leszy nie był neutralny, był reliktem, który strzegł lasu za wszelką cenę.

 

Koszulkę z naszą wizją Leszego znajdziecie pod linkiem: https://tirvall.com/koszulki-slowianskie/seria-talia-karta-leszy-7.html

 

Jeśli będziecie wędrować po lesie pamiętajcie o jednym, nie jesteście tam sami. Leszy może Was obserwować!

 

“W tym lesie się nie poluje, nigdy. Choćby cała wieś umierała z głodu.”

 

Biblografia:

1) bestiaria.ru

2) Zych Paweł, Vargas Witold, Bestiariusz słowiański. Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach, Olszanica 2013, str. 36.

3) Strzelczyk Jerzy, Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian, Poznań 1988, s. 120.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *