Polska produkcja, najwyższa jakość – Tirvall

 

Made in Poland - Tirvall

Dbałość o najdrobniejsze detale

Co dla nas jest wyznacznikiem dobrego produktu? Najwyższa jakość i dbałość o detale. Dlatego też postanowiliśmy naszą produkcję ulokować w Polsce, kraju słynącym z najwyższej jakości wyrobów tekstylnych i włókienniczych.

 

Polska produkcja – najwyższa jakość

Wbrew pozorom cały proces tworzenia koszulki nie jest taki prosty jak mogło by się wydawać. Przy produkcji pracuje czasami nawet kilkadziesiąt osób począwszy od ilustratora, po szwaczki oraz drukarzy. Razem z nami przejdziecie przez proces produkcyjny – zapraszamy do lektury.

Metki Tirvall

Firmowe metki Tirvall

Koszulka – 100% bawełna czy bawełna z dodatkiem?

Pierwszym i najważniejszym etapem rozpoczęcia produktu jest wybór dzianiny, bardzo ważnym aspektem jest nie tyle sama gramatura, co jej struktura oraz aspekty użytkowe takie jak podatność na zabrudzenia czy miękkość w dotyku. Nie ważne jak dobry by był wzór na koszulce – zła dzianina może położyć cały proces produkcyjny. Nasze dzianiny zamawiamy w najlepszych polskich dziewiarniach i jesteśmy pewni, że zawsze dostaniemy materiał najwyższej jakości.  Często wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania na dzianinę, ale otrzymana jakość w pełni to rekompensuje.

Szycie w trakcie

Proces szycia

Krojownia – czyli koszulkowe puzzle

Koszulka powstaje z „wykrojów”, są to elementy materiału, które razem po zszyciu tworzą koszulkę. Wybór kroju, szablonu koszulki to też nie lada wyczyn. Szyliśmy kilkanaście różnych krojów koszulek, aż wybraliśmy ten, który naszym zdaniem najbardziej spełni Wasze oczekiwania.

Początek tego etapu to ułożenie rozwiniętej dzianiny na dużym stole,  dzianina rozwijana jest z kilku belek równocześnie tworząc przy tym „lagi”, które unieruchamia się za pomocą zacisków, aby materiał nie poruszył się ani o milimetr w procesie krojenia.

Za pomocą szpilek do dzianiny przytwierdza się cienki papier, na którym układa się kartonowy szablon poszczególnych części koszulki z którego odrysowuje się linie cięcia (przód, tył, rękawy, kołnierzyk koszulki). Z użyciem specjalistycznego sprzętu wycięte zostają poszczególne elementy. Tak przygotowane wykroje (przód oraz tył) transportowane są do drukarni, na których zostaną wykonane nadruki metodą sitodruku.

 

Sitodruk – z czym to się je?

Na rynku istnieje kilka różnych technologii za pomocą których nanieść można druk na dzianinę. Do najczęściej spotykanych ale o wątpliwej jakości i trwałości zaliczyć można druk cyfrowy (DTG). Nasze nadruki opieramy na sitodruku – metodzie, która zapewni długotrwały i niemal niezniszczalny nadruk. Nie odpadnie z koszulki ani nie skruszy się nawet po wielu praniach, za całą operacją stoi wykwalifikowana kadra pracowników oraz specjalny park maszyn, na który pozwolić mogą sobie tylko najlepsze drukarnie. Nie możemy nie wspomnieć również o farbach, które są kluczowym elementem w całym procesie.

 

Klisze This is a Tool

Na wzór składa się kilka kliszy

 

Proces rozpoczyna się separacją kolorów – grafik rozdziela poszczególne kolory projektu i dopasowuje je do ich odpowiedników w postaci farb. Kolejny etat to przygotowanie specjalnych klisz, z których zostaną naświetlone sita.

Część z Was może się zastanawiać dlaczego ta metoda nazywana jest sitodrukiem?  Już tłumaczymy. Sita przypominają aluminiowe ramy, na nie naciągnięte zostają arkusze syntetycznego materiału z tysiącami mikrodziurek tworząc strukturę sita – stąd wzięła się nazwa. Kolejna część to naświetlanie sit i utwardzenie emulsji światłoczułej. W miejscu, w którym klisza przesłoni sito, zablokuje dostęp do światła i emulsja nie zostanie utwardzona, po solidnym płukanie przez tysiące dziurek przeniknie farba tworząc wzór. Po tych zabiegach możemy przejść do drukowania wzoru.

 

Druk – serce koszulki

Każde sito jak i klisza przygotowana jest osobno pod każdy kolor, spasowanie tych rzeczy wymaga dużej precyzji i ogromnego doświadczenia, sito z kliszą pokrywa się co do dziesiątych milimetra. Sita zapinane są w specjalnej maszynie zwanej karuzelą. Jest to moment, w którym następuje wybór i nałożenie odpowiednich pigmentów oraz kontrola techniczna. Gdy wszystko jest w jak najlepszym porządku, zaczyna się „kręcić”. Wykroje z nadrukiem trafiają do specjalnej suszarki tunelowej, w której w 180 stopniach nadruk zostaje wysuszony i utrwalony.

 

Maszyna nazywana karuzelą

Karuzela

Proces suszenia nadruku

Suszarka lampowa

Szwalnia – końcowy etap produkcji

Kroje z gotowym nadrukiem trafiają do szwalni, gdzie każda koszulka szyta jest ręcznie z dbałością o najmniejszy detal.

Przód koszulki jest dopasowywany i zszywany z rękawkami oraz tyłem. Zostaje wszyta metka z rozmiarem, wszywka żakardowa u dołu koszulki oraz lamówka. W naszych wzorach pojawia się również potnik z naszym logiem.

Doświadczenie szwaczek pozwala na idealne prowadzenie szwów, wieloletnia praca pozwoliła stać się rzemieślnikiem w swoim zawodzie. Gotowa koszulka jest prasowana, dodawana jest do niej przywieszka z jutowym sznurkiem a całość pakowana jest do foliowego worka, aby zabezpieczyć koszulkę przed czynnikami zewnętrznymi.

Szycie

Proces szycia to skomplikowana procedura

Finalny produkt

Cały proces nie jest łatwy i szybki jak udało Wam się zauważyć. Od momentu pomysłu na wzór to czasem kilka miesięcy, aż powstanie finalny produkt. Nie są to zwykłe „koszulki z nadrukiem”, finalny produkt tworzony jest z pasją i zaangażowaniem. Gdyby nie ilustratorzy, grafik, dziewiarze, krojczy, drukarze oraz szwaczki – nasz produkt nigdy by nie powstał.

Koszulki czekają na spakowanie

Uszyte i wyprasowane koszulki przed spakowaniem

Tirvall – Polska produkcja. Polska jakość.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *